HLODNÍK BOHÉMSKÉ KOČKOFILKY
Momentálně čtu: Theova cesta (Catherine Clément), Sofiin svět (Jostein Gaarder), Tvé překrásné já (Chuck Palahniuk), Mise Afghánistán (Tomáš Šebek)
Chystám se číst: Bouřková sezóna (Andrzej Sapkowski), Klub rváčů (Chuck Palahniuk), Kavárnička v Kábulu, Pospěš si a medituj, Spolčení Hlupců, Malazská Kniha padlých

"Nepřipadáš si...nahej?" "Jsem nahej..."

13. září 2011 v 23:03 | PiuPiu |  Škráby, škráby, škráby...
Nahota. Před pár stovkami let to bylo něco absolutně nepatřičného, před pár tisícovkami let něco nekonečně inspirativního a před desítkami tisíc let... něco naprosto běžného. Jak se ale na nahotu díváme dneska?Je to individuální. Záleží na povaze člověka, na pohlaví, vlastně i na profesi a z nemalé části (bohužel) i na jeho vzhledu.

Na povaze záleží hodně, protože stydlivý člověk, pojmenujme ho A, vnímá nahotu jako takovou úplně jinak než někdo kdo je exhibicionista nebo excentrik, kterému budeme říkat B.
Představte si, že jdou A a B na výstavu, kde je v jedné místnosti pověšená velkoformátová fotografie nahé ženy a hned vedle stejně velká fotografie nahého muže. A si fotografií všimne, ale ať budou zajímavé jakkoli, bude se snažit vypadat, že se na ně nedívá, a pokud ano, tak jen na fotografii ženy. Nezáleží na tom, kterého pohlaví A je. Žena pozorující fotografii ženského aktu přece nedělá nic zvláštního. Kdyby se dívala na muže, mohlo by se zdát, že ji napadají "smilné myšlenky". Naproti tomu u muže, který se dívá na ženský akt, se se "smilnými myšlenkami" počítá a nikdo se jim dnes nediví. Kdyby se díval na akt mužský, vypadal by jako homosexuál. Tak nějak si to A srovná v hlavě a po prohlídce ženské fotografie se urychleně přesouvá k jiným exponátům.
Mezitím si obou fotografií všimne B. Ten/ta se ale nestará o to, co si myslí kdo okolo a s klidem si obě fotografie prohlédne. Nedělá mu/jí problém se dívat na nahé tělo muže nebo ženy a nemá ani problém s tím, když ho/jí u toho někdo vidí. Je na výstavě, ty fotky tu jsou od toho, aby se na ně člověk podíval, ne aby se styděl za to, že kouká na nahé lidi.

Rozdíly vnímání nahoty z pohledu muže a ženy jsem tu sice už zmínila, ale zkusím je trochu rozvinout a dokázat na příkladu. Nejen na výstavách jsou k vidění fotky nahých těl. Reklamní průmysl je s oblibou používá taky. Teď nemyslím fotky hubených, vyfotošopovaných modelek v bikinách a svalnatých modelů v boxerkách. Myslím úplnou nahotu. Bez jediné textilní nitě... Zamyslete se. Z kolika procent jsou na takových fotkách zobrazeni muži? Je to velmi malá část, protože ženy by se na naháče, vylepeného na autobusové zastávce, dívat styděly, zatímco mužům by jiný nahý muž na billboardu u dálnice kazil náladu a chuť k jídlu. Na fotkách ani nemusí být vidět vnější pohlavní orgány, a stejně je výsledek takový.

Profese jedince také dost ovlivňuje, jak se na nahotu jako takovou vlastně dívá. Doktoři, zejména takoví, kteří vítají pacienty větou "odložte si", vnímají nahotu za každodenní záležitost. Osobně by mě zajímalo, jak můžou muži-gynekologové, po celém dni, kdy koukají různým ženám mezi nohy, mít ještě večer chuť něco dělat mezi nohama svojí manželky. Ale to mi asi není souzeno vědět. Zaprvé nejsem muž, zadruhé nechci být gynekoložkou a zatřetí si zatím ani neplánuju žádného gynekologa vzít... Také by mně zajímalo, jak se na nahotu dívají třeba řezníci, obsluhy v saunách a lázních, maséři, fotografové, patologové...

Možná je vám divné, proč jsem mezi faktory ovlivňující pohled člověka na nahotu zařadila i jeho vlastní vzhled. Řekla jsem to nesprávně. Lépe by se to popsalo jako pohled, nebo spíš názor člověka na jeho vlastní nahotu. Tomu, komu po sprše pohled do zrcadla zkazí celý den, nebude moc líp ani při pohledu na díla photoshopových mistrů. Naopak ten, kdo se na sebe podívá rád, i když to třeba není dokonalé, se koukne na někoho jiného bez problému...

A aby vám byl jasný ten nadpis - tohle je scéna z filmu American Beauty, kde je nahoty, erotiky, sexuality hromada, ale zároveň je to plný inteligence a zábavy. Doporučuju...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama